چاپ روی فلز ,لیبل صنعتی چاپ روی فلز ,لیبل صنعتی .

چاپ روی فلز ,لیبل صنعتی

چاپ روی فلز چگونه انجام می شود؟

چاپ روی فلز، به وسیله بعضی از دستگاه های پیشرفته، انجام شدنی است. از این تکنولوژی، برای مواردی از قبیل طراحی تابلوهای هنری، انواع تابلوهای شهری، تابلوهای در مسیر جاده ها، عکس های پرتره شهدا، سنگ های مزار و… استفاده می شود. برای این منظور و برای انجام عملیات چاپ بر روی فلز، به طور معمول از دستگاه فلت بد یووی استفاده می شود که بهترین نوع از دستگاه ها در این زمینه به شمار می رود.

این دستگاه قادر است جوهر را به طور مستقیم بر روی فلز مورد نظر، بریزد تا عملیات چاپ انجام شود. برای انجام عملیات چاپ بر روی انواع فلز، به ابزارها و وسائلی نیاز داریم. از جمله این ابزارها، می توان جوهر، فلز، دستگاه و… را نام برد. در ادامه به بیان چند نمونه از ملزومات انجام این کار اشاره می کنیم و توضیح مختصری پیرامون آن ها، ارائه می دهیم.

جوهر مورد استفاده در چاپ روی فلز
جوهر از موادی است که در زمنیه چاپ روی فلز به آن نیازمندیم. یکی از نکاتی که لازم است حتما در زمینه چاپ بر روی فلز مورد توجه قرار بگیرد این است که برای انجام این عملیات، لازم است حتما از جوهرهای مرغوب و با کیفیت استفاده شود. بنابراین لازم است از انواع جوهرهایی که ثبات رنگ دارند برای چاپ بر روی فلز استفاده شود. در حقیقت، این جوهرها باید به نحوی انتخاب شوند که تحت تاثیر عوامل آسیب زای بیرونی محیط، واکنش نشان ندهند و تخریب نشوند.

وقتی که طرح و یا نوشته مورد نظر، بر روی صفحه فلزی، چاپ شد، جوهر آن نیز باید توسط تابش نور یووی خشک شود. لازم به ذکر است که فرایند خشک شدن جوهر بر روی فلز، باید با سرعتی بسیار بالا انجام بگیرد در غیر این صورت، این امکان وجود دارد که جوهر، بر روی سطح کار و طرح، حرکت کند و کیفیت چاپ و طرح مورد نظر را کاهش دهد. بعضی از انواع چاپ بر روی فلز، چاپ چند لایه است که در این صورت هم باید ثبات رنگ جوهر نیز بالاتر باشد. این جوهرها لازم است حتما دوام وماندگاری قابل توجهی داشته باشند.

ورقه های فلزی و انجام عملیات چاپ کردن
پیش از آن که به انجام عملیات چاپ بر روی فلز اقدام نماییم لازم است تا برخی از مقدمات کار را فراهم کنیم و پس از آن، شروع به فعالیت کنیم. بنابراین باید در ابتدا ورقه های فلزی را که می خواهیم عمل چاپ کردن را بر روی آن ها انجام دهیم، آماده کنیم. این ورقه ها قبل از هر اقدامی، باید چربی گیری شوند. چربی گیری ورقه های فلزی به طور معمول به وسیله کنترل رطوبت هوا انجام می گیرد. انجام این کار موجب می شود تا ورق های فلزی مورد نظر، اکسید نشوند و یا زنگ نزنند. از طرف دیگر قبل از فرایند چاپ کردن بر روی فلزات، لازم است فلز مورد نظر، حتما جرقه گیری شود تا بدین تریتیب آمادگی کاملی برای پذیرش طرح و رنگ داشته باشد.

دستگاه چاپ بر روی فلز
یکی دیگر از ابزارهای مورد نیاز برای انجام عملیات چاپ بر روی فلز، دستگاه انجام این کار است. برای اجرای این عملیات بهتر است از بهترین دستگاه استفاده شود تا کیفیت محصول به دست آمده نیز قابل توجه باشد. از جمله بهترین دستگاه هایی که می توان از آن برای چاپ روی فلز استفاده کرد، دستگاهی به نام لیزر فایبر است. از این دستگاه می توان برای چاپ بر روی انواع فلزات و اجسام سخت استفاده کرد و هر نوع چاپی را بر روی این اجسام اعمال نمود.

دستگاه لیزر فایبر دارای هد چاپ دقیق است این عامل موجب می شود تا درصد خطای این دستگاه، بسیار کم باشد. با استفاده از این دستگاه امکان چاپ تصاویر رنگی بر روی انواع سطوح فلزی وجود دارد. در حال حاضر انجام این کار بدون هیچ گونه محدودیتی در سایز وجود دارد. بنابراین با استفاده از دستگاه لیزر فایبر می توان انواع تصاویر کوچک و بزرگ را بر روی انواع فلزات و ورق های فلزی چاپ نمود.

چاپ بر روی قوطی های کنسرو
یکی از موارد استفاده از چاپ بر روی فلز، چاپ بر روی قوطی های آهنی کنسروی است. در حقیقت می توان گفت امروزه قوطی های بسیار زیادی برای نگهداری از انواع محصولات طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از تکنولوژی چاپ بر روی فلز، می توان اطلاعاتی از قبیل برند محصول، تاریخ تولید و انقضای آن و… را بر روی قوطی مورد نظر، چاپ نمود. بنابراین لازم است تا حتما کیفیت چاپ بر روی این قوطی ها در نظر گرفته شود. این نوع از چاپ باید در برابر گرما مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد و به راحتی پاک نشود.

برای نمونه قوطی های کنسرو را می توان نام برد. چاپ روی این قوطی ها باید در برابر گرما و دمای بالای آن مقاومت بسیار زیادی داشته باشد. چراکه پس از جوشاندن، کیفیت ظاهری قوطی کنسرو نباید تغییر کند. این عامل سبب می شود تا در چاپ این نوع از قوطی ها از دستگاه های چاپ بسیار پیشرفته ای استفاده شود. به کارگیری این دستگاه ها موجب می شود تا ماندگاری و دوام مورد نیاز چاپ و طرح و رنگ آن، حفظ شود.


برچسب: چاپ روی فلز،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۳۹:۴۸ توسط:حیدری موضوع: نظرات (0)